In appreciation for their great individual service to our Association, we recall the names of our Past Presidents:

1910 – Hon. John J. Brady, Albany

1911 – Hon. Otto Kempner, NYC

1912 – Hon. James K. O’Connor, Utica

1913 – Hon. Charles H. Piper, Niagara Falls

1915 – Hon. George C. Appell, Mt. Vernon

1916 – Hon. Edward J. Dooley, Brooklyn

1917 – Hon. Thomas H. Noonan, Buffalo

1918 – Hon. Harold H. Hart, Binghamton

1919 – Hon. Frederic Kernochan, NYC

1920 – Hon. George L. Hager, Buffalo

1921 – Hon. Fred E. Lewis, Utica

1922 – Hon. J. Wesley Barker, Peekskill

1923 – Hon. Otis H. Gardner, Elmira

1923 – Hon. George F. Ditmars, Geneva

1924 – Hon. Rexford B. Titus, Binghamton

1925 – Hon. John T. Buckley, Utica

1926 – Hon. Philip G. Klem, Herkimer

1927 – Hon. James A. LeSeur, Batavia

1928 – Hon. Lee D. VanWoert, Oneonta

1929 – Hon. George A. Utting, Saranac Lake

1930 – Hon. Leo J. Yehle, Syracuse

1931 – Hon. Alexander J. Byrne, Seneca Falls

1932 – Hon. John A. Chalmers, Tupper Lake

1933 – Hon. Arthur L. Wilder, Rochester

1934 – Hon. H. Myron Lewis, Utica

1935 – Hon. William S. Richardson, Binghamton

1936 – Hon. W.F.R. Davis, Auburn

1937 – Hon. Peter Stephen Beck, Freeport

1939 – Hon. Peter Stephen Beck, Freeport

1940 – Hon. Peter J. Conlin, Rensselaer

1941 – Hon. Alfred J. Loew

1942 – Hon. John J. Donovan, Little Falls

1943 – Hon. John J. Walsh, Utica

1944 – Hon. E.S. Dieteman, Allegany

1945 – Hon. Francis J. Lawler, Rome

1946 – Hon. Charles E. Watson, Johnson City

1947 – Hon. Stewart W. Rowe, White Plains         

1948 – Hon. Wm. W. VanZandt, New Hyde Park

1949 – Hon. Wm. S. Decker, Hammondsport         

1950 – Hon. Edward A. Scott, Pelham Manor

1951 – Hon. Daniel C. Malone                       

1952 – Hon. Richard M. Stevens, Tuxedo Park

1953 – Hon. James Y. LaRue, Watertown        

1954 – Hon. Grover C. Bradstreet, Bath

1955 – Hon. Stanley L. VanRensselaer, Saratoga      

1956 – Hon. Martin M. Goldman, Plattsburgh

1957 – Hon. Charles N. Butler, Patchogue             

1958 – Hon. Franklin G. Edwards, Gt. Neck Plz.

1959 – Hon. Theodore E. Smith, Jr., Buffalo          

1960 – Hon. Donald Charles, Alexander

1961 – Hon. Alexander Berman, Hempstead          

1962 – Hon. Raymond F. Stevens, Painted Post

1963 – Hon. John F. Hyland, Pelham                  

1964 – Hon. Irving W. Orth, Liverpool

1965 – Hon. Sylvester J. Albano, Ravena          

1966 – Hon. Sherwood Maggin, Great Neck

1967 – Hon. Charles R. Newman, Arcade          

1968 – Hon.  Morris J. Zweig, Nassau

1969 – Hon. Harold G. Hayward, Big Flats            

1970 – Hon. Gilbert J. Denton, Alden

1971 – Hon. J. Webb Sheehy, Rochester           

1972 – Hon. Oliver H. McGraw, Moravia

1973 – Hon. Eugene W. Salisbury, Blasdell            

1974 – Hon. Edwin J. Loewy, Hempstead

1975 – Hon. Elston A. VanAlstine, Camillus           

1976 – Hon. Mercater C. Kendrick, Southhampton

1977 – Hon. Wesley T. Wooden, Greece           

1978 – Hon. Charles G. Rose, Victor

1979 – Hon. J. Garland Pynn, Wampsville               

1980 – Hon. Roderick B. Travis, New Castle

1981 – Hon. George S. Eaton, Mineola              

1982 – Hon. John Oliver, III, Canton

1983 – Hon. Thomas Goldman, Pittsford           

1984 – Hon. Helen Burnham, Salina

1985 – Hon. Nicholas F. O’Shea, Williston Park         

1986 – Hon. Charles F. Davis, Fremont

1987 – Hon. Robert R. Troup, Valhalla              

1988 – Hon. Daniel F. Coleman, Florida

1989 – Hon. Duncan S. MacAffer, Menands           

1990 – Hon. David Jacobs, Hunter

1991 – Hon. John L. Steimle, Auburn                 

1992 – Hon. Walter J. Stefanski, Union

1993 – Hon. Philip B. Dattiilo, Jr., Mendon             

1994 – Hon. James E. Morris, Brighton

1995 – Hon. Paula L. Leonard, Ulster                

1996 – Hon. Ralph R. Mackin, North Salem

1997 – Hon. Malcolm W. Knapp, Lafayette            

1998 – Hon. Timothy J. Cooper, Evans

1999 – Hon. Edwin B. Winkworth, Granby             

2000 – Hon. Allan E. Pohl, Bristol

2001 – Hon. Sidney T. Farber, Penfield              

2002 – Hon. John D. Cox, LeRay

2003 – Hon. James W. Dougherty, Malverne         

2004 – Hon. Donald R. “Dutch” Magill, Maine

2005 – Hon. Robert G. Bogle, Valley Stream         

2006 – Hon. Thomas R. Dias, Ancram

2007 – Hon. David O. Fuller, Jr., Tuckahoe      

2008 – Hon. Mark G. Farrell, Amherst

2009 – Hon. Richard H. Roberg, Coxsackie     

2010 – Hon. Edward G. Van Der Water, Van Buren

2011 – Hon. H. John Kramer, Delaware             

2012 – Hon. Peter D. Barlet, Warwick

2013 – Hon. Gary A. Graber, Darien       

2014 – Hon. Amel S. Jowdy, Cambria

2015 – Hon. Dennis G. Quinn, Champion

2016 – Hon. Harold J. Bauman, Liberty

2017 – Hon. Sherry R. Davenport, Summerhill

2018 – Hon. David S. Gideon, DeWitt

2019 – Hon. Michael A. Petucci, Herkimer